Seth A. Klarman ‘Margin of Safety’

Seth A. Klarman yra Baupost Group investicinės įmonės įkūrėjas ir prezidentas bei vertės investuotojas taikantis šioje knygoje aprašytą ‘Saugumo ribos’ principą.

 

“Margin of Safety” yra vertės investuotojo biblija. Tai turbūt panašaus žinių “svorio” knyga kaip ir legendinė Benjamin Graham knyga “Protingas Investuotojas“. Beje pati sąvoka čia aptariama iš praktinės pusės, nors ją pirmiau savo knygoje minėjo B. Graham. Knyga tikrai tinka pradedantiems investuotojams, kiekvienas sudėtingesnis terminas ar investicinis instrumentas yra paaiškinamas gana išsamiais pavyzdžiais. Patį saugumo ribos principą galima būtų apibrėžti taip:

“X kompanijos akcijos vertė yra 100 USD. Mes už ją galime mokėti 100 USD dėl to, kad mus tenkina rizika ir jos generuojami pinigų srautai, be to manome, kad jos pinigų srautai ateityje augs. Palankiai susiklosčius situacijai X kompanijos akciją galime nusipirkti už 80 USD. Gauname tuos pačius pinigų srautus, tą patį ateities augimą plius papildomai gauname mažesnę riziką ir didesnę grąžą. Šis skirtumas tarp tikrosios vertės ir akcijos kainos ir yra saugumo riba. Šiuo antru atveju ji būtų 20 USD.”

Įdomiausia šio pavyzdžio dalis yra tai, kad grąžai didėjant mažėja rizika, kas pagal akademikų priimtą CAPM (Capital Asset Pricing Model) atrodytų visiška nesąmonė. Turbūt aišku jog perkant 100 USD vertės instrumentą už 80 USD prie pačios akcijos generuojamos grąžos dar prisideda konvergavimo į tikrąją akcijos vertę tikimybė, sukurdama papildomai 25% grąžą, tuo pat metu sumažindama riziką / tikimybę kainai dar labiau sumažėti. Tokių akcijų kaip jau turbūt supratote nėra labai daug, jos atsiranda daugiausia per krizes, kai įsiskolinę fondai ar investuotojai privalo atiduoti pinigus klientams ir pardavinėdami akcijas numuša jų ir taip žemą kainą dar žemiau. Aišku nereikėtų ir pulti džiaugtis radus pigesnę nei jos tikroji vertė akciją, nes akcijos kaina dėl tam tikrų priežasčių gali niekada nekonverguoti į tikrąją vertę. Taigi taikant saugumo ribos metodą būtina prisiminti du dalykus: norime kuo didesnės saugumo ribos ir kuo konservatyvesnių mūsų pačių vertės prognozių.

Knygoje yra apie saugumo ribą, vos mažiau nei puse knygos skirta šio metodo subtilybės ir taikymui. Saugumo riba plačiai paaiškinta akcijų, šiukšlinių obligacijų (junk bond) atveju, bankrutuojančioms įmonėms, bei įvertinant galimus katalizatorius. Kadangi šį metodą žinojau jau ankščiau ši pusė knygos nebuvo pati įdomiausia. Man daug įdomesnės pasirodė knygos dalys kuriose buvo kalbama apie vertės investavimo filosofiją, portfelio valdymą ir prekybą, bei skyrius pavadinimu “Where most investors stumble”.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s