Greitasis skaitymas

P. R. Scheele siūlo penkis veiksmus, kad jūsų skaitymas žaibiškai paspartėtų.

1. Pasiruošimas

Prieš ruošiantis skaityti labai svarbu tinkamai nusiteikti. Kodėl mes skaitome? Koks mūsų tikslas? Ar mes ieškome tam tikros informacijos? Ar bandome pasikartoti tai, ką jau žinome iš anksčiau? Ieškome informacijos apie ferratumverslui? Tinkamai nustatę priežastį, dėl kurios skaitome konkrečią knygą ar straipsnį, užprogramuosime smegenis atlikti jiems skirtą užduotį. Scheele tokią būseną vadina atpalaiduotu budrumu. Jos metu skaitytojas yra ir ramus, ir atidus tuo pat metu.

2. Peržiūra

Scheele peržiūrą prilygina knygos peršvietimui rentgeno spinduliais. Ką būtent jis turi omenyje? Prieš skaitant tekstą reikėtų tiesiog peržvelgti. Čia omenyje turimas ne skaitymas, o pati teksto vaizdinė struktūra. Kaip atrodo jo pastraipos, koks teksto šriftas, kokios svarbiausios temos, kokie raktiniai žodžiai? Taip peržiūrėjus knygą sąmonėje liks savotiškas jos antspaudas, kuris padės suprasti knygą net ir vėliau ją skaitant didžiuliu tempu. Šio metodo kūrėjas pataria knygos peržiūrai skirti penkias minutes, keliasdešimties puslapių tekstui – tris minutes, o straipsniui užtenka ir pusės minutės.

3. Fotografinis skaitymas

Fotografinio skaitymo procesui reikia dar didesnio atsipalaidavimo ir ramaus proto. Metodo esmė ta, kad, užuot kreipę dėmesį į atskirus žodžius, tekstą labiau suvokiame kaip visumą. Čia suveikia mūsų periferinis regėjimas ir tekstas suvokiamas daug greičiau bei veiksmingiau. Mūsų akys tarsi nufotografuoja tekstą, o smegenys išanalizuoja nuotrauką. Gerai įvaldžius fotografinį skaitymą įmanoma visą knygą perskaityti per 3–5 minutes. Vis dėlto iškart po skaitymo dar nesuvokiame to, ką perskaitėme. Informacija guli mūsų sąmonėje, bet ją dar reikia prikelti.

4. Aktyvinimas

Aktyvinimo metu mes pakartotinai sužadiname savo smegenis ir nagrinėjame padarytą teksto nuotrauką. Tai daroma užduodant sau rūpimus klausimus ir ieškant atsakymo teksto nuotraukoje. Kilus papildomų klausimų informaciją galima pasitikrinti fizinėje knygos versijoje. Tačiau daryti tai reikėtų leidžiant laisvai veikti intuicijai. Pavyzdžiui, jeigu jums atrodo, kad reikiama informacija yra dušimtajame puslapyje, jį ir atsiverskite. Labai greitai pamatysite, kad intuicija daug patikimesnis ginklas, nei manėte.

5. Greitasis skaitymas

Paskutinis veiksmas yra artimiausias tradiciniam skaitymo suvokimui. Jo metu taip greitai, kaip tik galime, vedame akis tekstu iš kairės į dešinę. Šį žingsnį reikėtų atlikti sau patogiu tempu. Šis žingsnis itin svarbus pradedantiesiems, nes jis panaikina baimę, kad gretai perskaitę knygą nieko apie ją neprisiminsime. Kuo daugiau treniruositės, tuo greičiau sugebėsite atlikti šį veiksmą, o galiausiai pasijusite taip patogiai, kad galbūt jo jums net neprireiks ir užteks pirmų keturių veiksmų.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s