N. Fergusson ‘Pinigų triumfas: finansai pasaulio istorijoje’

Niallas Fergusonas knygoje „Pinigų triumfas: finansai pasaulio istorijoje“ siūlo kelionę į finansų pasaulį ir suteikia galimybę pažvelgti, kaip ekonominė sistema, dabar vyraujanti pasaulyje, formavosi, kodėl ji yra būtent tokia, ir atsako į klausimą, ko gero, daugelį bene labiausiai dominančia tema – ar dabar pasaulį kamuojančios finansinės krizės buvo įmanoma išvengti?

Tuo, kad N. Fergussonas puikiai išmano tai, apie ką rašo, abejoti netenka. Jis – vienas žymiausių Didžiosios Britanijos istorikų, Harvardo universiteto ir Londono ekonomikos ir politikos mokslų mokyklos dėstytojas, daugybės knygų autorius, taip pat kūręs ir televizijos dokumentinius serialus.

N. Fergussonas knygoje „Pinigų triumfas: finansai pasaulio istorijoje“ pateikia finansų istorijos paveikslą – vystymąsi nuo pat Mesopotamijos laikų iki dabar pasaulį apėmusios krizės. Tačiau autorius stengiasi pateikti tik svarbiausius dalykus, nulėmusius kardinalius pokyčius ir finansų evoliuciją. Iš tiesų, knygoje puikiai išlaikomas balansas tarp siekio parašyti viską kuo „populiariau“ ir tarp nuklydimo į galbūt ne tokias svarbias detales bei mokslinius išvedžiojimus, sunkiai suvokiamus platesnėms masėms.

Nors knygoje yra daugybė faktų, įdomių istorijų, neabejotinai praplėsiančių bet kieno akiratį, bent jau man bene vertingiausia knygos suteikta dovana yra leidimas pažvelgti į tai, kas dabar vyksta finansiniame pasaulyje, per istorinę prizmę. Ypatingai įdomu skaityti apie jau buvusias finansines krizes, jų priežastis bei matyti, kaip tai siejasi su šiais laikais. Ir nors sakoma, kad istorijos žinojimas padeda išvengti klaidų ateityje, N. Fergusono knyga tarsi moko, kad finansinės krizės neišvengiamos, net ir žinant, kuo tai baigėsi anksčiau. Tad ir atsakymas į klausimą, ar mūsų laikotarpis kažkuo išskirtinis, ar tik savotiškas pakartojimas to, kas buvo anksčiau, greičiausiai būtų, kad tai tik dar vienas smukimas, kurių pasaulis jau matė daugybę, neišvengiamas finansinis dėsningumas.

Tačiau tai rašydamas autorius kartu suteikia ir tam tikro optimizmo – mat visos krizės baigiasi, o po jų prasideda pakilimai. „Nors finansų linija ir dantyta, tai – neabejotinai aukštyn kylanti kreivė“, – rašo N. Fergusonas.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s